W dniu 21 kwietnia na terenie miejscowości Konieczkowa odbyły się powiatowe ćwiczenia obronne „Konieczkowa 2016”. Scenariusz manewrów obejmował koordynację działań m.in. służb ratowniczych, Policji a także grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego w sytuacjach zagrożenia.
Schemat prowadzenia ćwiczeń składał się z trzech elementów pożaru fermy drobiu w Konieczkowej z katastrofą budowlaną, podłożeniu bomby w budynku Domu Ludowego w Konieczkowej oraz poszukiwania osób zaginionych po zmroku. Nasz garaż na czas prowadzenia działań został przekształcony na centrum dowodzenia prowadzonych ćwiczeń obronnych a Dom Strażaka z salą na piętrze w budynek wiejski, gdzie przebywała grupa pielgrzymów z okazji Światowych Dni Młodzieży.
Wszystkie jednostki z terenu gminy Niebylec oraz jednostki systemowe KSRG z terenu powiatu zgromadziły się na placu przed budynkiem naszej remizy o godz 16:00, gdzie odbyła się odprawa. Następnie tuż po godz 17:00 wpływa zgłoszenie o pożarze fermy drobiu w Konieczkowej z informacją o jednej osobie, która zostaje uwięziona w palącym się budynku. Na miejsce zdarzenia udają się odpowiednio zastępy:
569[R]51 - OSP KSRG Konieczkowa - GBA 2,5/16 Star 244/Stolarczyk
569[R]33 - OSP KSRG Jawornik - GBA 2,5/16 Star 244/JZS
569[R]43 - OSP KSRG Niebylec - GCBA 5/35 MAN TGM 18.340/Stolarczyk
569[R]52 - OSP KSRG Lutcza - GBA 3,5/35 MAN TGM 13.290/Stolarczyk
567[R]53 - OSP Gwoźnica Górna - GBA 2,5/32 MERCEDES BENZ 1428AF
567[R]50 - OSP Gwoździanka -GBA 3/16 Renault S110-170 4x4/Profis
OSP Blizianka - GBA 2,5/16 Star 266
Które po przyjeździe na miejsce zdarzenia przystąpiły do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, które miały na celu ochronę budynków nie objętych pożarem, prowadzenia działań w natarciu na płonący kurnik a także utrzymanie ciśnienia i podawanie wody w natarciu przez godzinę.
Okazuje się, że po przejechaniu zastępów straży pożarnej zawaleniu ulega most co uniemożliwia zaopatrywanie jednostek w wodę systemem dowożenia. Zbudowano stanowiska wodne celem zaopatrzenia zastępów na miejsce w wodę lecz okazały się one niewystarczające i do prowadzonych działań gaśniczych zostały zadysponowane kolejne jednostki OSP. W trakcie ćwiczeń strażacy w aparatach ODO znaleźli zaginioną osobę i ewakuowali ją z budynku udzielając jej kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Następnie w trakcie prowadzenia działań przez OSP na terenie fermy drobiu dyżurny SKKP otrzymuje telefonicznie kolejne zgłoszenie o podłożeniu bomby w domu ludowym w Konieczkowej przez nieznane osoby, gdzie przebywają pielgrzymi, którzy zatrzymali się przed dalszym podróżowaniem na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Zadysponowano kolejne siły oraz grupę rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Przed przystąpieniem do działań ewakuowano pielgrzymów oraz osoby znajdujące się w bezpośrednim zagrożeniu.
Gdy prowadzone działania zmierzały ku końcowi, okazało się, że w grupie ewakuowanych pielgrzymów brakuje pięciu osób. Udało się nawiązać połączenie telefoniczne z jednym z zaginionych. Jak wynikało z przeprowadzonej rozmowy - po usłyszeniu, że przy domu ludowym jest ładunek wybuchowy część pielgrzymów spanikowała i uciekła do pobliskiego lasu nie znając okolicy, nie byli wstanie określić swego położenia a zbliżający się zmrok dodatkowo utrudniał zgromadzenie więcej informacji. Natychmiast podjęto poszukiwania, w które zaangażowano ok. 80 osób w tym strażaków biorących wcześniej w gaszeniu pożaru oraz policjantów. Na szczęście udało się zlokalizować zagubionych i bezpiecznie sprowadzić ich do centrum miejscowości.
Po zakończeniu prowadzonych działań podsumowano ćwiczenia obronne Konieczkowa 2016. Starosta Strzyżowski Robert Godek dobrze ocenił działania służb mundurowych oraz podziękował wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i sprawne przeprowadzenie ćwiczeń.
W ćwiczeniach obronnych Konieczkowa 2016 udział wzięli również:
- członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego,
- funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji,
- strażacy jednostki ratowniczo - gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie
- jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w:
Czudcu, Konieczkowej, Niebylcu, Frysztaku, Lutczy, Jaworniku Niebyleckim, Wiśniowej,
Baryczce, Bliziance, Gwoździance, Gwoźnicy Dolnej, Gwoźnicy Górnej, Godowej Dolnej i Połomi,
- pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg w Strzyżowie,
- ratownicy Oddziału Pomocy Doraźnej SP ZOZ w Strzyżowie,
- członkowie organizacji społeczno - wychowawczej „Strzelec" pododdziału Strzyżów.